V skuini Barvic smo zaključili tematski sklop, ki smo ga načrtovali na podlagi prihajajočih aktualnih dogodkih. Kot se spodobi za februar, smo ga tudi mi kulturno, ljubeznivo in norčavo obarvali. Kulturno obnašanje je nekaj, kar je treba začeti privzgajati že najmlajšim. Tako smo  pričarale pestro paleto dejavnosti, ki so nas obogatile in v naših srcih ustvarile lep spomin. Vsak praznik smo se lotili po tednih in temu prilagajali določene igre, ki so otroke zelo motivirale. Pričeli smo s kulturnim dnevom, kjer sva otrokom omogočili opismenjevanje na ta način, da so poslušali pravljico, se igrali z lutkami, ogledovali besede pod določenimi slikami, se igrali bibarije. Opazovali in izrezovali smo slike v revijah na temo praznikov v februarju ter naredili plakat. Opazili sva, da imajo radi knjige in po njih tudi samostojno posežejo in želijo, da jim kaj prebereš. V času čakanja na kosilo, zajtrk smo se igrali bibarije, katere že veliko otrok samostojno izvaja in ponavlja. Opazovali smo fotografije dr. Franceta Prešerna, slovenske zastave in sladkali s figami.  Tudi praznik valentinovo nismo izpustili, saj so se s tem srečali prvič. Veliko smo se pogovarjali in igrali z različnimi srčki, si naredili senzorično škatlo, razvrščali srčke in medvedke. Eden od običajev pa je tudi praznovanje pusta. Le-ta je veliko bolj norčav kot prvi. Na pustni torek v vrtec pridejo samo maškare. Najbolj smo se pripravljali na premagovanje pred pustnimi šemami, zato sva se sami pred njimi šemili, si pomerjali kostume, risali obraze z barvami. V vse dejavnosti, ki sva jih počeli sva vključevali veliko konkretnega materiala, ki otrokom omogoča lažjo predstavo in igro raziskovanja. Otroci so se zabavali in uživali, kar je tudi našo izhodišče dobrega počutja in vedno novo spodbudno okolje, ki otroke pritegne k igri. Zgodnje spoznavanje tovrstnih vsebin otroke spodbuja k raziskovanju okolja, v katerem živimo, krepi narodno zavest in nudi otrokom, ki prihajajo iz drugih kulturnih okolij, možnosti spoznavanja slovenskih običajev. Otrokom smo nudili razgibano učno okolje, prepleteno z vrednotami, ki so pomembne za nadaljnjo življenje. Čeprav je bil mesec februar zelo kratek, se je v njem zgodilo polno prijetnih dogodivščin, ki so poskrbele, da nam ni bilo dolgčas.

SLIKE

Zapisala: vzg. Antonija Podnar in Silvana Štumpf

(Skupno 54 obiskov, današnjih obiskov 1)