VRTEC V NARAVI  V VERŽEJU – NOVA PRILOŽNOST ZA UČENJE

V vrtcu negujemo in spoštujemo našo kulturno in naravno dediščino ter skušamo ohranjati vez med preteklostjo in sedanjostjo, vez med generacijami in iščemo ter spoznavamo stvari, ki so pomembne tako v našem vsakdanjem okolju kot širšem prostoru. Predšolski otroci živijo v svetu sedanjosti in nimajo predstav, kaj pomenita preteklost in prihodnost. Kljub temu jim lahko s primernimi vsebinami in načinom dela približamo življenje in delo nekoč, ter tradicije, ki iz tega izhajajo. Tako oblikujemo njihov odnos do kulturne in naravne dediščine tudi v prihodnosti. Ljubezni do tradicije in do ljudskega izročila nikomur ne moremo vsiliti, lahko ju le vsadiš s svojim lastnim zgledom, iskrenim odnosom do ljudi, z razvijanjem sposobnosti za doživljanje in ohranjanje zgodovine, z vsemi njenimi običaji, šegami in praznovanji. Izhajamo iz prepričanja, da kulturna dediščina s svojo bogato sporočilnostjo otroke nagovarja in jim predstavlja neponovljivo izkušnjo.

Zato smo se odločili, da bomo otroke v letošnjem vrtcu v naravi s kulturno dediščino seznanili preko različnih dejavnostih, povezanih z naravo. S spremljajočimi aktivnostmi in dejavnostmi in zajeli vsa področja kurikula. To smo čutili ves čas bivanja v Marjanišču in okolici. V ponedeljek, 23. 5. 2016 smo se tri starejše skupine najprej  odpravile z avtobusom v Veržej. Tam smo si poiskali svoje ležišče in se odpravili na izlet po Veržeju do znamenite reke Mure. Babičev mlin na Muri v Veržeju je edini panonski plavajoči mlin v Prlekiji danes. Je krajevna, etnografska, zgodovinska in turistična značilnost Prlekije in s tem tudi Pomurja. Gre torej za edinstven spomenik slovenske kulturne dediščine neprecenljive vrednosti, v katerem smo z otroci uživali in izvedeli veliko novega. Vemo sedaj kam bomo hodili po domačo moko. Okrepčali smo se z okusnim kosilom in se odpravili v center Duo, kjer smo imeli lončarsko delavnico. Sprejala sta nas Ivan Kuhar in lončarka Urška Ambrož, ki sta nam predstavila lončarsko obrt in si ogledali muzej starih predmetov. Preizkušali smo se v oblikovanju gline na vretenu, kjer smo postajali pravi umetniki in bili zelo ponosni na naše izdelke. Predstavila nam je tudi okraševanje oz. risanje na keramiko, ko je izdelek že bil pečen v peči. Otrokom je bil zanimiv vsak korak, ki je potreben, da zjutraj spijemo kavico iz unikatne skodelice. Ogledali pa smo si še druge unikatne izdelke za darila. Po večerji, ki smo jo zasluženo in z velikim apetitom vsi pojedli je sledil vrhunec večera. Obiskala nas je folklorna skupina Leščeček iz Veržeja in  nam pripravila kulturno zabavni večer.  Ob njihovem gledanju plesov so nas zasrbele pete ter se tudi mi zavrteli ob novih naučenih korakih ljudskega plesa. Nato pa večer zaključili ob domači veselici harmonikaša, kot se za folklornike tudi spodobi. Kazalec na uri pa je hitel prehitro, tako smo priplesali do trenutka, ko se je bilo potrebno urediti za spat. Vendar vse drugo, samo spanja si otroci še niso želeli. Zato smo izbrali pravljici o Premetenem pastirju in O začarani jelši, ki govori o tukajšnjih ljudeh in o pravljičnih bitjih  pri Muri, ki je otroke zelo pritegnilo k poslušanju, vendar ne za dolgo, saj so prej nekateri že zaspali. Nekateri pa so še potiho malo pokramljali s sosedom in opazovali strop, ki je bil zares pravljično obarvan. Kaj vse bomo nocoj sanjali pa vam zaupamo jutri, zato nas naprej spremljajte.

FOTO

Vzgojiteljica Antonija Podnar z ostalimi sodelavkami

(Skupno 55 obiskov, današnjih obiskov 1)