VRTČEVSKA TRGATEV GRAŠČAKOV IN MEHURČKOV

Jesenski topli žarki nas vabijo na prosto, da poberemo vse pridelke, ki nam jih je teta jesen namenila. Po goricah odmevajo zvoki klopotcev in s tem oznanjajo pobiranje zadnjih grozdov s trt. Jesen je čas trgatev oziroma bratev, takrat poberemo ves pridelek, rodi se mošt in vinogradnik se spremeni v vinarja. Tudi mi smo z otroci skupine Graščakov izkoristili priložnost, da smo skupaj s prijatelji s skupine Mehurčkov imeli v ponedeljek, 28.9 2015 vrtčevsko “bratvo”. Povabili smo županjo mag. Olgo Karba, ki se je z veseljem odzvala na naše povabilo in nas spodbujala k dejavnosti. Prisotna pa je bila tudi Bojana Škrlec, zaposlena v občinski upravi Občine Ljutomer in naša ravnateljica Marija Pušenjak. Želeli smo še, da bi prišla še slovenska vinska kraljica Sandra Vučko, vendar se nam je opravičila, zaradi obveznostih. Otvoritev trgatve smo naznanili s pesmijo in plesom ob spremljavi melodij na harmoniki, na katero nas je spremljala vzg. Marinka Prelog in ob poslušanju zvoka klopotca, ki nikakor ne sme manjkati v vinogradih. Otroci so si nadeli predpasnike, vzeli svoje kanglice, brente in se lotili pobiranja grozdja. Pobrano grozdje smo stiskali v “preši”. Jurkin sok smo poskusili ob končanem delu ob pecivu. Nekaj grozdnih jagod smo umili in uporabili za jurkino marmelado, s katero si bomo izboljšali palačinke. Otroci so uživali in se veselili trgatve, saj so radi pomagali in se nekaj novega tudi naučili. Veselimo se ponovnega snidenja v prihodnjem letu.

vzgojiteljica Antonija Podnar in pomočnica Romana Pintarič iz skupine Graščaki

FOTOGRAFIJE