V petek, 15. novembra 2024, smo imeli v skupini Barvic prav posebno sprostitev. Pripravila nam jo je terapevtka Aleksandra Sofija Marenič, ki ima svoj salon Tempelj Obilja, v katerem izvaja različne sprostitve.
V skupini se pogovarjamo o zdravju, kamor poleg gibanja, zdrave hrane in počitka spada tudi našo duševno zdravje. Glasba dokazano vpliva na naše počutje, na naše duševno stanje in prav tako na počutje otrok. Otroci imajo naravno danost, da razvijajo svojo radovednost in občutljivost na zvok in posledično za različne ‘proizvajalce’ zvoka. To pa je tudi priložnost, da jih naučimo uporabne tehnike sproščanja s takojšnjim blagodjenim učinkom, ki jim bo odlično služila skozi vse življenje in jih varovala pred stresom, napetostjo in izgorelostjo.
Aleksandra nam je predstavila akustično-terapevtska glasbila, katera je prinesla s seboj. Zvočna skleda in gong, sta morda v naši družbi manj poznana, saj imata svoje korenine izvora na vzhodu. Njihova uporaba pa sega več stoletij v preteklost, ko so jih uporabljali v meditacijah, sprostitvenih ritualih ali zdravilnih terapijah. Otroci ju navadno hitro in pozitivno sprejmejo in pogosto zaradi njunega zvoka lahko delujejo bolj umirjeno, zbrano in povezovalno z drugimi otroci. Zvočno terapijo z gongom ali zvočnimi skledami pa lahko uporabimo za pomoč otrokom pri izboljševanju pozornosti oziroma koncentracije.
Aleksandra nam je zaigrala na dežno palico, tibetanske posode, kristalno posodo, vetrne zvončke, gonge, oceanski boben in afriške ropotulje, kar je bilo pravo zvočno razvajanje in potovanje ob zvokih v različne dežele. Otroci, ki so po naravi bolj nemirni, so se ob zvočni masaži polaganje skled na hrbet zelo sprostili in umirili. Povedali so, da jih je ob tem malo žgečkalo, da so čutili »mravljice« po telesu… Prav tako je nekatere zelo pritegnila glasbena vilica, katero je polagala na določene dele telesa. Pri tem sem kaj hitro opazila, da je enim otrokom takšna masaža še posebej všeč in so si je želeli več in več.
Hvaležni smo Aleksandri, da si je vzela čas in nas svojim znanjem in instrumenti sprostila in popeljala v svet zvočne kopeli.
Zapisala: Antonija Podnar