V tem tematskem sklopu z naslovom “Zakaji in Zatoji” radovednosti smo bili res radovedni. Zajeli smo vse načrtovane dejavnosti in še več. Ob veliko gibanja v naravi, z izvedbo sprehodov, pohodov in aktivnih sprehodov ter izvedbo več VU smo zadostili cilju, da omogočamo in spodbujamo gibalne dejavnosti otrok. Preko projekta Trajnostna mobilnost smo pričeli z ozaveščanjem, kako lahko poskrbimo, da bo naše okolje bolj čisto in hkrati naše telo bolj zdravo. Otroci so brez težav sledili vsem dejavnostim, hkrati pa so aktivno izvajali dejavnosti v sklopu Trajnostna mobilnost. Tako je naš plakat, ki nas bo spremljal celo vrtčevsko leto zaživel. Otroci prinašajo slike iz različnih pohodov s starši in se ob slikah zelo radi pogovarjajo. Gibanje smo povezali tudi s temo o gasilcih in reševalcih ter izvedli VU na to temo. Prav tako smo veliko hodili v naravo, jo raziskovali, pridobivali na fini in grobi motoriki ter izvajali naravne oblike gibanj. Cilj doživljanje, spoznavanje in uživanje v umetnosti smo dosegali predvsem ob uživanju v predstavi Želodkova skrivnost in pozneje ob likovnem ustvarjanju na to temo. Otroci so se zelo različno izrazili in tako so nastale, raznolike risbice, ki smo jih izobesili v igralnici kot razstavo. V tednu otroka smo izvedli veliko zanimivih dejavnosti za otroke, ki so povezovale več različnih področij, hkrati pa sledile načelom vertikalne in horizontalne povezanosti z okoljem. Tako smo spoznali naše junake gasilce, policiste in reševalce, ki so nam predstavili njihov poklic in vozila s katerimi pomagajo ljudem. Spoznali smo pisateljico in knjižničarko Vesno Radovanovič, uživali v baletu in predstavitvi glasbil (trobente, violine) glasbene šole Ljutomer ter se plesno izražali. Prav tako so otroci spoznali koledar in kako si sledijo dnevi v tednu. Veliko smo preštevali, se igrali s števili, števila prikazovali s simboli za števila in jih prikazovali s prsti na rokah. Preštevali smo dneve v tednu, predmete v igralnici in drugih okoljih, preštevali v naravi in se seznanjali z matematiko kot prijetno izkušnjo. Ker je oktober mesec požarne varnosti smo se seznanjali z nevarnostmi v okolju in kako se lahko zavarujemo. Spoznavali varnost doma in v vrtcu. Otroci so zelo radi sodelovali in tako prinašali različna vozila od junakov v vrtec, kot so gasilski avtomobili, reševalna vozila, policijska vozila. Izvedli smo tudi dneve odprtih vrat, ko so lahko otroci prehajali in se igrali tudi v sosednjih igralnicah. Seznanili so se z novim pojmom Mozaik. Potem pa mozaik tudi ustvarjali tako iz semen jesenskih pridelkov kot tudi mozaik vtikanc. Ob vsem tem smo spoznavali letni čas jesen, iskali značilnosti letnega časa v naravi, nabirali listje, spoznavali barve, prepoznavali oblike in se veliko igrali z naravnim materialom. Istočasno so otroci prinašali knjige in v jutranjih krogih predstavljali zgodbe, deklamacije in uganke ali izštevanke za Bralnega ostržka. Proti konc meseca, pa smo še vključili praznik Dan mrtvih in Noč čarovnic in izvedli več dejavnosti na to temo. Otroci so vidno uživali in se tako seznanjali z različnimi tradicijami in kulturo v našem okolju.

Foto

Zapisala: Melanija Zalaznik

(Skupno 60 obiskov, današnjih obiskov 1)